soccer_narenji_ir.jpg

یک شرکت تایوانی به نام Greendix این بار پنل های ذخیره کننده نور خورشید را در جداره خارجی یک توپ فوتبال جاسازی کرده است و ادعا می کند که سازنده اولین توپ فوتبال مجهز به پنل های خورشیدی، در دنیا می باشد. اما هدف این کار چه بوده است؟ ژوزف لین طراح اصلی این توپ می گوید ما می خواستیم نشان بدهیم که پنل های خورشیدی می توانند با هر چیزی مخلوط شوند تا در زندگی روزانه ما استفاده گردند. پنل خورشیدی روی یک توپ فوتبال به خوبی نشان می دهد که چقدر می توان از آنها در جاهای مختلف استفاده کرد.

 قطعات 5 ضلعی مشکی که بر روی هر توپ فوتبال دیده می شوند، جای خود را با پنل های خورشیدی عوض کرده اند. همچنین در داخل این توپ حس گر های حرکتی و چند قطعه الکترونیکی صوتی جاسازی شده که می توانند با ذخیره انرژی نور خورشید و تبدیل آن به برق مصرفی این قطعات، به محض وارد شدن اولین ضربه به توپ، صوتی را جهت مسیر یابی تولید کنند. تا افراد نابینا هم بتوانند فوتبال بازی کنند.

آقای جوزف لین می گوید، طرح این توپ علاوه بر اینکه برای بازی کردن افراد کم بینا و کسانیکه با اختلالات بینایی مواجه هستند ارائه شده، ثابت می کند که پنل های خورشیدی در هر وسیله ای قابل جاسازی هستند و بدون هیچ محدودیتی می توان از آنها برای مصرف بهینه انرژی استفاده نمود.

 طرح این توپ همزمان با برگزاری بازی های جام جهانی آفریقا ارائه شده تا بهترین زمان را برای ترویج استفاده از انرژی های پاک و ورزش را انتخاب کرده باشد.

نوشته شده در تاریخ شنبه 12 تیر 1389    | توسط: احمدرضا    | طبقه بندی: اخبار جالب ایران و جهان،     | نظر بدهید()